Лишани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лишани
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лишани или Ново Катунди — село во Албанија. Селото се наоѓа во општината Дебар од истоимената област, источна Албанија. До 2015 г. било седиште на самостојната Општина Лишани (Лузни).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]