Прејди на содржината

Лукани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукани
'
Област Албанија
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лукани или Лукан (албански: Lukan) — село во општината Дебар на Дебарската област, Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во историско-географската област Долни Дебар, по долината на Црн Дрим. Лежи на западните падини на Кораб.

Историја[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. селото влегло во новосоздадена Албанија.

До 2015 г. Лукан бил во состав на општината Селиште.

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]