Макелари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Макелари
Населба
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Макелари или Макеларе е село во источна Албанија. Селото се наоѓа во областа Дебар, во истоимениот округ и во општината Макелари. Во селото живеат мнозинство Македонци.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во близина на македонската граница. Макелари се протега на надморска височина од 678 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Голем дел од населението се етнички Македонци во православна или исламска вероисповед.

Култура[уреди | уреди извор]

Според Божидар Видоески селата Ербеле и Горно и Долно Крчиште заедно со Макелари се дел од Источниот говорен регион заедно со другите 16 села од областа Голо Брдо. Исто така, според Видоески, македонскиот јазик сѐ уште живо се употребува во овие села во областа-Поле.[1]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vidoeski, Božidar. Dijalektite na makedonskiot jazik I. Skopje: MANU. 1998.
  2. СЕЌАВАЊЕ - ВЛАДО МАКЕЛАРСКИ носител на Партизанска споменица 1941 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]