Ерсека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерсека
Erseka
Ереска во 2010
Ереска во 2010
Ереска во 2010
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Ерсека
  Erseka
Управа
Земја  Албанија
Географија
Население

Ерсека (албански: Erseka) — град во југоисточна Албанија во округот Колоња. Се наоѓа во подножјето на планината Грамос, блиску до границата со Грција. Според пописот од 2001 година во овој град живееле 5,507 жители. Со надморска висина од 1,050 метри, Ерсека е највисок град во Албанија.

Основан е во 17 век.