Колоња (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Devoll within Albania

Округот Колоња е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Корча. Округот има население од 14,318 жители.[1] (2010). Округот зафаќа површина од 805 км² и се наоѓа во југоисточниот дел на Албанија, со главен град Ерсека. Градот Ерсека е изграден на планината Грамошта (Грамос).

Населени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г.