Тирана (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Тирана
Rrethi i Tiranës
округ
Тирана на картата на Албанија
Тирана на картата на Албанија
Држава Албанија
ОбластТирана
ЦентарТирана
Површина
 • Вкупна1.238 km2 (478 sq mi)
Население (2010)[1]
 • Вкупно717.426
 • Густина0.58/km2 (1.5/sq mi)

Тирана (албански: Rrethi i Tiranës, мак. Трнава) е еден од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Тирана. Округот има население од околу 717,426 жители[2] и површина од 1,238 km². Округот се наоѓа во центарот на државата. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS PREFEKTURAVE, 2001–2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724162916/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls. посет. 9 септември 2010 г. 
  2. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°18′N 19°53′E / 41.300°СГШ 19.883°ИГД / 41.300; 19.883