Голема Малесија (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AlbaniaMalesiEMadhe.png

Голема Малесија (албански: Rrethi i Malësisë së Madhe) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Скадар. Округот има население од 36,091 жител[1] (2010), и површина од 555 км². Округот се наоѓа во северниот дел на Албанија, со главен град Коплик. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г.