Леска (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леска на карта на Албанија
Леска на карта на Албанија

Леска или Леж (албански: Rrethi i Lezhës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има населеие од 77,184 жители[1](2010), и површина од 479 км2. Округор се наоѓа во северозападниот дел на земјата, со главен град Леска. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.