Унгреј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгреј
општинска единица
Земја Албанија
ОбластЛеска
ОпштинаЛеска
Население (2011)
 • општинска единица1.587
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LE

Унгреј ― село и поранешна општина во округот Леска, северозападна Албанија. На реформата на локалната самоуправа во 2015 година, стана административна единица на општината Леска.[1] Населението на пописот во 2011 година било 1.587.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law nr. 115/2014 Архивирано на 24 септември 2015 г.
  2. 2011 census results Архивирано на 24 септември 2015 г.