Леска (област)

Координати: 41°45′N 19°50′E / 41.750° СГШ; 19.833° ИГД / 41.750; 19.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Леска
Qarku i Lezhë
Област
Држава Албанија
Окрузи3
Главен градЛеска
Површина
 • Вкупна1.588 км2 (613 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно158,829
Часовен појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkulezhe.gov.al/

Леска или Леж (албански: Qarku i Lezhës) е една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Курбин, Леска и Мирдита и нејзиниот главен град е Леска. Во областа живеат околу 158.829 жители[1].

На копно се граничи со следниве области:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°45′N 19°50′E / 41.750° СГШ; 19.833° ИГД / 41.750; 19.833