Пука (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пука.

Округот Пука (албански: Rrethi i Pukës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 24,323 жители[1] и површина од 1,034 км2. Во округот се наоѓаат следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Координати: 42°4′N 19°59′E / 42.067° СГШ; 19.983° ИГД / 42.067; 19.983