Кроја (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на округот Кроја

Кроја (албански: Rrethi i Krujës) — еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Драч. Округот има население од 67.698 жители[1] и површина од 333 км2. Кроја се наоѓа во централниот дел на земјата, со главен град Кроја. Округот ги содржи следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.