Малакастро (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Mallakastër within Albania

Округот Малкастро (албански: Rrethi i Mallakastrës) е еден од 36-те окрузи во албанија, дел од областа Фиер. Округот има население од 31,356[1] (2010), и површина од 393 км². Округот се наоѓа во јужниот дел на земјата, со главен град Балш. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 


Координати: 40°34′N 19°45′E / 40.567°N 19.750°E / 40.567; 19.750