Кучово (округ)

Координати: 40°49′N 19°54′E / 40.817° СГШ; 19.900° ИГД / 40.817; 19.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Map showing Kuçovë within Albania
Map showing Kuçovë within Albania

Округот Кучово (албански: Rrethi i Kuçovës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Белград. Округот има население од 34,907 [1] жители, и зафаќа површина од 84 км2. Се наоѓа во централниот дел на земјата, со главен град Кучово.

Во Кучово се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

40°49′N 19°54′E / 40.817° СГШ; 19.900° ИГД / 40.817; 19.900