Кучово (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Map showing Kuçovë within Albania

Округот Кучово (албански: Rrethi i Kuçovës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Берат. Округот има население од 34,907 [1] жители, и зафаќа површина од 84 км². Се наоѓа во централниот дел на земјата, со главен град Кучово.

Во Кучово се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од оригиналот на 24 јули 2011. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. конс. 9 септември 2010 г.