Девол (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девол
Rrethi i Devollit
Округ
Округот Девол во рамките на Албанија
Округот Девол во рамките на Албанија
Земја Албанија
ОбластГорица
Админ. центарБилишта
Површина
 • Вкупна429 км2 (166 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно33,785
 • Густина0,079/км2 (0,20/ми2)

Девол (албански: Rrethi i Devollit) — едeн од 36-те окрузи во Албанија, дел од Горичката област. Го добила името според реката Девол која минува низ долината. Округот има население од 33.785 жители[2] и површина од 429 км2. Округот се наоѓа во југоисточниот дел на Албанија, а главен град е Билишта. Округот Девол југозападно се граничи со округот Колоња, а на исток и север со округот Горица (Корча). Во округот живее и македонско малцинство.

Историја[уреди | уреди извор]

Областата е позната по тврдината Девол, каде што е склучен Договорот од Девол, помеѓу антиохискиот кнез Боемунд I и византискиот цар Алексиј I Комнин во 1108 година.

Општини[уреди | уреди извор]

Во округот Девол се наоѓаат следните населени места/ општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS PREFEKTURAVE, 2001–2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2019-09-16. Посетено на 2010-09-09.
  2. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.