Горица (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горица
Qarku i Korçës
Област
Albania location Korçë.svg
Држава  Албанија
Окрузи 3
Главен град Горица
Површина
 • Вкупна 3.711 km2 (1,433 sq mi)
Население (2010)
 • Вкупно 220.357
 • Густина 0.059/km2 (0.15/sq mi)
Часовен појас Средноевропско време (UTC+1)
 • Лете (DST) Средноевропско летно време (UTC+2)

Областа Горица (албански: Qarku i Korçës) — една од 12. области во Албанија. Таа се состои од окрузите Девол, Колоња, Горица и нејзиниот главен град е Горица. Според пописот од 2010 година во областа Корча живеат 220.357 жители[1].

Население[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]