Белград (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белград
Qarku i Beratit
Област
Поглед на градот Белград и планината Томор.
Поглед на градот Белград и планината Томор.
Грб на Белград
Грб
Albania location Berat.svg
Држава  Албанија
Окрузи 3
Главен град Белград
Површина
 • Вкупна 1.798 km2 (694 sq mi)
Надм. вис. 455 m (1,493 ft)
Население (2010)
 • Вкупно 170.845
 • Густина 0.095/km2 (0.25/sq mi)
Часовен појас Централно-европско време (UTC+1)
 • Лете (DST) Централно-европско летно време (UTC+2)
Мреж. место http://qarkuberat.gov.al

Белград или Берат (албански: Qarku i Beratit) — една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Белград, Кучово и Скрапар и нејзиниот главен град е Белград (Берат). Според пописот од 2010 година во областа Белград живеат околу 170,845 жители[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]