Скадар (област)

Координати: 42°10′N 19°45′E / 42.167° СГШ; 19.750° ИГД / 42.167; 19.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Скадар
Qarku i Shkodrës
Област
Држава Албанија
Окрузи4
Главен градСкадар
Површина
 • Вкупна3.562 км2 (1,375 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно246,060
 • Густина0,069/км2 (0,18/ми2)
Часовен појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkushkoder.org
Планини во округот Пука

Областа Скадар (албански: Qarku i Shkodrës) е една од 12те области во Албанија. Се состои од окрузите Голема Малесија, Пука и Скадарскиот округ. Главниот град на областа Скадар е градот Скадар. На југозапад, областа Скадар има мало крајбрежје на Јадранското Море, а на север граничи со Црна Гора. Според пописот од 2010 година, во областа живеат околу 246,060 жители[1].

Во земјата се граничи со следните области:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°10′N 19°45′E / 42.167° СГШ; 19.750° ИГД / 42.167; 19.750