Драч (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драч
Qarku i Durrësit
Област
Грб на Драч
Држава Албанија
Окрузи2
Главен градДрач
Површина
 • Вкупна766 км2 (296 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно310,449
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоqarkudurres.gov.al

Драч (албански: Qarku i Durrësit) — област во Албанија. Областа се состои од окрузите Драч и Круја и нејзиниот главен град е Драч. Со автомобил до градот можете да стигнете за 40 минути од Тирана. Областа го има најголемото морско пристаниште во Албанија. Во областа Драч живеат околу 310,449 жители[1].

Областа Драч се граничи со следниве области:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′N 19°35′E / 41.500° СГШ; 19.583° ИГД / 41.500; 19.583