Драч (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Durrës within Albania

Округот Драч (албански: Rrethi i Durrësit) е една од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Драч. Округот има население од 242,801[1] (2010), и површина од 433 км². Округот Драч се наоѓа во западниот дел на Албанија и со главен град Драч.

Градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]