Хас (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хас

Округот Хас (албански: Rrethi i Hasit) е еден од 36-те окрузи во Албанија и еден од најмалите во државата. Округот има население од 17,419 жители[1] и површина од 393 километри квадатни. Округот се наоѓа во североисточниот дел од земјата.[2] Во округот се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]