Ѓирокастро (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Gjirokastër within Albania

Округот Ѓирокастро (албански: Rrhethi i Gjirokastrës) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 56,720 жители[1] (2010), и површина од 1,137 км². Округот се наоѓа во јужниот дел на Албанија, со главен град Ѓирокастро. Заедно со окрузите Пермет и Тепелене, ја формираат областа Ѓирокастро.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во округот Ѓирокастро се наоѓаат следните населени места:

Села во округот Ѓирокастро:

     

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г.