Курбин (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Kurbin within Albania

Округот Курбин (албански: Rrethi i Kurbinit) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Леж. Округот има население од 54,977[1] жители, и површина од 273 км2. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Во округот Курбин се наоѓаат следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Посетено на 2010-09-09.

Координати: 41°37′N 19°42′E / 41.617° N; 19.700° E / 41.617; 19.700