Каваја (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Map showing Kavaje within Albania

Округор Каваја е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Тирана. Округот има население од 82,291 жител[1], со површина од 414 км2. Округот се наоѓа во западниот дел на Албанија, со главен град Каваја. Округот ги содржи следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.