Каваја (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Kavaje within Albania

Округор Каваја е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Тирана. Округот има население од 82,291 жители[1], со површина од 414 км². Округот се наоѓа во западниот дел на Албанија, со главен град Каваја. Округот ги содржи следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г.