Грамеш (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Map showing Gramsh within Albania
Map showing Gramsh within Albania

Грамеш или Грамш (албански: Rrethi i Gramshit) е еден од 36-те поранешни окрузи во Албанија, дел од областа Елбасан. Округот има популација од 24,230 жители[1] (2010), и површина од 695 км2. Округот се наоѓа во ценралниот дел на Албанија, со главен град Грамеш. Во округот спаѓаат следните населени места:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.