Дебар (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 41°26′N 20°13′E / 41.43°N 20.21°E / 41.43; 20.21

Мапа што ја покажува локацијата на Дебар заедно со Албанија

Округот Дебар (албански: Rrethi i Dibrës) е една од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Дебар. Округот има население од 62,825 жители[1], и површина од 1088 км². Округот се наоѓа во североисточниот дел на Албанија, со главен град Пешкопеја. Во округот има значително македонско малцинство.

Градови[уреди | уреди извор]

Округот го презела името од македонскиот град Дебар. Округот ги содржи следните населени места/ општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]