Делвина (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Map showing Delvinë within Albania

Округот Делвина (албански: Rrethi i Delvinës) е една од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Валона. Округот има 11,985 жители[1], додека пак има површина од 348 km². Округот се наоѓа во јужниот дел на Албанија, а главен град е Делвина. Округот ги содржи следните градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]