Булчица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мапата што ја покажува локацијата на Булќизе

Булчица (албански: Rrethi i Bulqizës) — еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од Дебарската област. Има 28.374 жители[1]и површина од 469 km². Окрузот се наоѓа во источниот дел на Албанија и нејзин главен град е Булчица. Во округот има македонско малцинство.

Општини[уреди | уреди извор]

Општински единици во округот Булчица:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од изворникот на 24 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. посет. 9 септември 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]