Оржаново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оржаново
Serpetovë
село
Оржаново is located in Албанија
Оржаново
Оржаново
Координати: 41°25′9″N 20°26′45″E / 41.41917° СГШ; 20.44583° ИГД / 41.41917; 20.44583Координати: 41°25′9″N 20°26′45″E / 41.41917° СГШ; 20.44583° ИГД / 41.41917; 20.44583
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Острени
Надм. вис.&10000000000000996000000996 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

Оржаново (албански: Orzhanovë или Orzhanova) — село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во македонската област Голо Брдо. Се наоѓа југозападно од Големо Острени. ОД јужната страна на селото минува минува реката Крушовица коај тече во североисточен правец, па нагло скршнува на север кон Острени.

Историја[уреди | уреди извор]

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Острени.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]