Долен Чернец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долен Чернец
Çerenic i Poshtëm
село
Долен Чернец is located in Албанија
Долен Чернец
Долен Чернец
Координати: 41°30′54″N 20°25′35″E / 41.51500° СГШ; 20.42639° ИГД / 41.51500; 20.42639Координати: 41°30′54″N 20°25′35″E / 41.51500° СГШ; 20.42639° ИГД / 41.51500; 20.42639
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Горица
Надм. вис.&10000000000000540000000540 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

Долен Чернец или Долно Черенци (албански: Çerenic i Poshtëm) — село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Мала Река, дел од поголемата македонска област Голо Брдо. Сместено е во нспоредна близина на границата со Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) Черепецъ е дел од Грика Вогел (Мала Река) и во него живеат 230 Арнаути муслимани.[1]

По Првата балканска војна во 1912 г. селото влегло во состав на Албанија.

Во 1940 г. Миленко Филиповиќ напишал дека Чернец е албанско село со 30 куќи, дел од областа Голо Брдо.[2]

Според податоците, Черенец долго било едно село со две маала, а нивната формална поделба се случила во поново време. До 2015 г. било дел од тогашната Општина Горица.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Семејството Кочи од Чернец се преселило во горнодебарското село Селокуќи во Македонија во 1941 г.[3] Не е укажано дали биле од Горен или Долен Чернец.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 260. ISBN 954430424X.
  2. Филиповић, Миленко (1940). Голо Брдо: белешке о насељима, о преклу становништва народном животу и обичају. Скопље. стр. 40.
  3. Русиќ, Бранислав (1954). Дебарско Поле. Скопје: Филозофски факултет - Скопје. стр. 159–161.