Трбач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трбач
Tërbaç
село
Трбач is located in Албанија
Трбач
Трбач
Координати: 41°26′49″N 20°28′22″E / 41.44694° СГШ; 20.47278° ИГД / 41.44694; 20.47278Координати: 41°26′49″N 20°28′22″E / 41.44694° СГШ; 20.47278° ИГД / 41.44694; 20.47278
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Острени
Надм. вис.&10000000000000615000000615 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

Трбач или Торбач (албански: Tërbaç или Tërbaçi) — село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија. Населено е со Македонци-муслимани.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во македонската област Голо Брдо, на 1,6 км западно државната граница со Македонија, каде од другата страна се браната на Дебарското Езеро и реката Црн Дрим. На извесно растојание на северозапад е селото Голејца.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Торбаче (Torbatché) е село со 30 домаќинства сочинети од 68 жители муслимани, кои изворот погрешно ги наведува како „Албанци“.[2] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во Торбачи живеат 130 души Македонци-муслимани[3].[4]

По Првата балканска војна во 1912 г. селото влегло во состав на Албанија.

Во извештајот на Сребрен Поп Петров, главен инспектор-организатор на бугарската црковно-училишна дејност во Албанија, во 1930 г. Торбач се води како село од 25 куќи, сите Македонци-муслимани.[3][5]

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Острени.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Видоески, Божидар (1998). Дијалектите на македонскиот јазик, том I (PDF). Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 339. Во повеќето од спомнативе села живее население - со македонски и со албански мачин јазик. Албанското население доминира во северните голобрдски села (Себишта, Пасинки, Врмница, Големо и Мало Острени). Селата: Лешничани, Требиште, Српетово, Торбач, Љуболези, Владимирица и Тучепи се населени со Македонски муслимани (Торбеши), а во Себишта, Требиште, Г. и М. Острени живее мешано население - православни и Торбеши.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 172 – 173.
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 262. ISBN 954430424X.
  5. Доверлив извештај бр. 54 на Сребрен Поп Петров

Надворешни врски[уреди | уреди извор]