Пасинки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасинки
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пасинки — село во Албанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Пасинки или Писанки(Песни) — село во областа Булчица,Дебарско Голо Брдо

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Пасинки или Писанки(Песни) се наоѓа на Голо Брдо,Дебарско

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото Пасинки или Писанки(Песни) било чисто Македонско сè до XIII век кога започнало ниселување на мештаните ,пред сè заради економски,но и социјален,а подоцна и политички интереси. Денес селото е иселено и се наоѓа на територија на денешна Република Албанија.

Родови[уреди | уреди извор]

Како православни родови во селото се спомнуваат: Новаковци (доселени се од Арнаутлук, од нив има иселеници во Скопје), Буцовци (и они најверојатно се од Арнаутлук), Тановци и Шатревци.[1]

Култура[уреди | уреди извор]

Пасинки е стар македонски поим и дава до знаење дека станува збор за музички надарени жители.

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Православни иселеници од Пасинки има во Скопје, Дебар, Грција, Бугарија и во ресенското село Јанковец (Аврамовци).[1][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 . Филиповиќ, Миленко. Голо Брдо. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
  2. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
  3. . Русиќ, Бранислав. Преспанска област. Архивски Фонд на МАНУ, к-2, АЕ 87. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]