Прејди на содржината

Големо Острени

Координати: 41°25′51″N 20°27′20″E / 41.43083° СГШ; 20.45556° ИГД / 41.43083; 20.45556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Острени
Ostren i Madh
село
Големо Острени is located in Албанија
Големо Острени
Големо Острени
Координати: 41°25′51″N 20°27′20″E / 41.43083° СГШ; 20.45556° ИГД / 41.43083; 20.45556
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Острени
Надм. вис.&10000000000000930000000930 м
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

Големо Острени (албански: Ostreni i Madh) — село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија. Населено е со Македонци од мешана вероисповед.[1]

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во македонската област Голо Брдо. Лежи североисточно од Оржаново и западно од Мало Острени, на 4,5 км по воздушна линија од границата со Македонија.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Острење (Ostrénié) било село со 163 домаќинства со 315 жители Македонци-муслимани (торбеши) и 108 Македонци-христијани.[2][3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Големо Острени живееле 30 Македонци-христијани и 500 Македонци-муслимани.[4] Второспоменатите биле во процес на албанизација:

Жителите на селата Острени (Големо и Мало), Трново (Големо и Мало), Клење, Летен, Џепишта, Ербеле, Обоки, Макелари и др. претпочитат да се изјаснуваат како Арнаути и да зборуваат арнаутски.[5]

Весникот „Дебарски глас“ во 1909 г. напишал:

Мало и Големо Острени се заземени од торбешите (потурчени Македонци) во тие села, и веќе нема останато Македонци-христијани, освен две куќи во второспоменатото.[2][6]

Според статистика на весникот“ во 1911 г. во Мало и Големо Острени имало 14 македонски христијански куќи под врховенството на Бугарската егзархија и 230 торбешки куќи.[2][7] Според Георги Трајчев во 1911/12 г. во Големо Острени ималоло 2 македонски хритијански куќи со 10 жители.[2][8]

По податоци на егзархијата на крајот од XIX век во Големо Острене имало 2 православни куќи со 10 жители Македонци. Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Големо Острени (Golemo-Ostreni) имало 16 жители под егзархијата.[2][9]

Во Албанија

[уреди | уреди извор]

По Првата балканска војна селото влегло во состав на Албанија. Во извештајот на Сребрен Поп Петров, главен инспектор-организатор на бугарската црковно-училишна дејност во Албанија, во 1930 г. Големо Острени се води како село со 220 куќи, од кои дел се православни Македонци, а останатите се торбеши.[2][10]

Сè до 2015 г. селото било седиште на тогашната Општина Острени.

Знаменитости

[уреди | уреди извор]
 • Селска џамија

Личности

[уреди | уреди извор]
 • Елез Кочи (1856 – 1916) — политичар и револуцонер во Албанија

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. Видоески, Божидар (1998). Дијалектите на македонскиот јазик, том I (PDF). Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 339. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-20.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
 3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 172-173.
 4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 262. ISBN 954430424X.
 5. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 90. ISBN 954430424X.
 6. Дебърски глас, година 1, брой 2, 12 април 1909, стр. 2.
 7. Дебърски глас, година 2, брой 38, 3 април 1911, стр. 2.
 8. Трайчев, Георги. Български селища в днешна Албания, во: Отецъ Паисий, 15-31 юли 1929 година, стр. 213.
 9. Brancoff, D. M (1905). La Macédoine et sa Population Chrétienne : Avec deux cartes etnographiques (PDF). Paris: Librarie Plon, Plon-Nourrit et Cie, Imprimeurs-Éditeurs. стр. 152–153.
 10. Доверлив извештај бр. 54 на Сребрен Поп Петров