Прејди на содржината

Дебарски глас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дебарски Глас
Насловна страница
Типнеделник
УредникМ. Македонски
Основан5 април 1909
Јазикбугарски
СедиштеСофија

Дебарски Глас (бугарски: Дебърски гласъ) бил весник на Дебарската просветна организација. Излегувал како седмичник во Софија, Бугарија. Првиот број излегол на 5 април 1909 година, додека последниот на 16 мај 1911. Одговорен уредник бил М. Македонски. Негова задача била да собира материјали за културната и политичката историја на градот Дебар и околината. Разгледувал историски, јазични и народносни прашања. Се отпечатиле 95 броја[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија. I (прво. изд.). МАНУ. ISBN 978-608-203-024-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]