Орешња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орешња
Oreshnjë
село
Орешња is located in Албанија
Орешња
Орешња
Координати: 41°24′12″N 20°22′41″E / 41.40333° СГШ; 20.37806° ИГД / 41.40333; 20.37806Координати: 41°24′12″N 20°22′41″E / 41.40333° СГШ; 20.37806° ИГД / 41.40333; 20.37806
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Општ. един.Острени
Надм. вис.&10000000000000888000000888 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ

Орешња (албански: Oreshnjë или Oreshnja)— село во општината Булчица на Дебарската област, источна Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во македонската област Голо Брдо. Се наоѓа западно од Големо Окштун и на извесно растојание југозападно од Лешничани. Крај селото тече Окштунска Река, која оди во северен правец.

Историја[уреди | уреди извор]

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Острени.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]