Моглица (Голо Брдо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моглица
Moglicë
село
Моглица is located in Албанија
Моглица
Моглица
Координати: 41°23′26″N 20°23′8″E / 41.39056° СГШ; 20.38556° ИГД / 41.39056; 20.38556Координати: 41°23′26″N 20°23′8″E / 41.39056° СГШ; 20.38556° ИГД / 41.39056; 20.38556
Земја Албанија
ОбластЕлбасан
ОпштинаЛибражд
Општ. един.Стеблево
Надм. вис.&10000000000000880000000880 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LB

Моглица или Муглица (албански: Moglicë) — село во општината Либражд на Елбасанската област, источна Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото понекогаш се вклучува во областа Голо Брдо. Сместено е во горното поречие на Окштунска Река, западно од Себишта и југозападно од Големо Окштун.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Стеблево.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Хасан Моглица (1854 - 1915) — духовен и просветен деец на албанската преродба

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]