Продан (Голо Брдо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Продан
Prodan
село
Продан is located in Албанија
Продан
Продан
Координати: 41°21′48″N 20°21′30″E / 41.36333° СГШ; 20.35833° ИГД / 41.36333; 20.35833Координати: 41°21′48″N 20°21′30″E / 41.36333° СГШ; 20.35833° ИГД / 41.36333; 20.35833
Земја Албанија
ОбластЕлбасан
ОпштинаЛибражд
Општ. един.Стеблево
Надм. вис.&100000000000010300000001.030 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LB

Продан (албански: Prodan) — село во општината Либражд на Елбасанската област, источна Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото понекогаш се вклучува во областа Голо Брдо. Лежи во планински предел, на извесно растојание јужно од Мало Окштун, во долината на Проданска Река која на север се среќава со реката Врба и заедно се влеваат во Окштунска Река. Над спротивната падина се издига возвишението Пилог (1,135 м).[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Сè до 2015 г. селото било во состав на Општина Стеблево.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пилог (834278) — GeoNames