Прејди на содржината

Клос

Координати: 41°29′58″N 20°05′40″E / 41.49944° СГШ; 20.09444° ИГД / 41.49944; 20.09444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клос
Општина
Прекар(и): Страќ
Клос is located in Албанија
Клос
Клос
Координати: 41°29′58″N 20°05′40″E / 41.49944° СГШ; 20.09444° ИГД / 41.49944; 20.09444
Држава Албанија
ОбластМатија
Површина
 • Вкупна130 км2 (50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277000000277 м
Население (2011)
 • Вкупно10,967
 • Густина0,084/км2 (0,22/ми2)
Час. појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код8002
Повик. бр.0287
Регистарски табличкиMT
Поглед кон Клос

Клос — мал град во округот Матија во средна Албанија. Според пописот од 2004, во градот живееле околу 22.000 жители.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Предлошка:Клос