Лиса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиса
Lis
општинска единица
Лиса is located in Албанија
Лиса
Лиса
Координати: 41°38′N 20°5′E / 41.633° СГШ; 20.083° ИГД / 41.633; 20.083Координати: 41°38′N 20°5′E / 41.633° СГШ; 20.083° ИГД / 41.633; 20.083
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаМатијаија
Население (2011)
 • општинска единица3.824
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MT

Лиса (албански: Lis) — село и поранешна општина во Дебарската област, северна Албанија. Со реформите во месната управа од 2015 г. местото станало општинска единица во рамките на општината Матијаија (Мат).[1] Според пописот во 2011 г., населението брои 3.824 жители.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Закон бр. 115/2014
  2. „Резултати од пописот во 2011 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 2015-08-09.

Предлошка:Матија (општина)