Поградец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поградец
Pogradec
општина
Поглед на Поградец
Поглед на Поградец
Stema e Bashkisë Pogradec.svg
Грб
Поградец is located in Албанија
Поградец
Поградец
Координати: 40°54′0″N 20°39′0″E / 40.90000° N; 20.65000° E / 40.90000; 20.65000Координати: 40°54′0″N 20°39′0″E / 40.90000° N; 20.65000° E / 40.90000; 20.65000
Земја Албанија
ОбластГорица
Управа
 • ГрадоначалникЕдуард Капри (ПД)
Површина
 • општина594,77 км2 (22,964 ми2)
Надм. вис.&10000000000000697000000697 м
Население (2011)
 • општина61.530
 • општина густина1.0/км2 (2.7/ми2)
 • општинска единица20.848
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7301-7303
Повик. бр.(0)83
Рег. таб.AL
Мреж. местоbashkiapogradec.al
Црквата „Воскресение Христово“
Хотелот „Ројал“ на брегот на Охридското Езерото.

Поградец или Подградец (албански: Pogradec) — град и седиште на истоимената општина од Горичката област во денешна југоисточна Албанија. Сместен е на југозападниот брег на Охридското Езеро, во во историско-географската област Мокра. Се наоѓа југоисточно од Елбасан, југозападно од Охрид (Р. Македонија) и западно од Лерин (Егејска Македонија) и северно од градот Горица (Корча). Градот е наречен по древната тврдина (денес наречена Поградечка тврдина) која се издигала на планинските падини над него (оттаму и „под-градец“).

Демографски особености[уреди | уреди извор]

Во градот и околните села и денес живее македонско население, од кои се издвојуваат три кои и денес јасно задржале етничкиот карактер и својата варијанта на охридскиот говор. Ова некогаш бил чисто македонски крај, што е очигледно од називите на населените места во општината (подолу). Иако денес има албанско мнозинство, половината жители се православни, а половината се муслимани. Ова укажува дека целокупното поградечко подрачје подлегнало на процес на албанизација на македонското население во не така далечното минато.

Општина Поградец[уреди | уреди извор]

Денешната Општина Поградец (Bashkia Pogradec) е создадена со управната реформа од 2015 г. кога се споени дотогашните општини Старово, Черава, Берагожда, Поградец, Проптишта, Требиње, Одуништа и Велчани, кои денес имаат статус на составни општински единици.[1] Опфаќа 73 населени места распоредени во 8 општински единици. Имаат вкупно население од 61.530 жители (2011) и површина од 594,77 км2.[2] Според тој попис, тогашната помала општина Поградец броела 20.848 жители.[3] Самиот град Поградец зазема 15 км2.

Општинска единица Берагожда[уреди | уреди извор]

Општинската единица Берагожда опфаќа 9 населени места со вкупно 2.182 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Берагожда (Dardhas).

Општинска единица Велчани[уреди | уреди извор]

Општинската единица Велчани опфаќа 8 населени места со вкупно 2.548 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Велчани (Velçan).

Општинска единица Одуништа[уреди | уреди извор]

Општинската единица Одуништа опфаќа 6 населени места со вкупно 5.990 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Одуништа (Udënisht).

Општинска единица Поградец[уреди | уреди извор]

Општинската единица Поградец се состои само од градот Поградец (Pogradec), кој брои 20.848 жители (2011).[3]

Општинска единица Проптишта[уреди | уреди извор]

Општинската единица Проптишта опфаќа 15 населени места со вкупно 4.785 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Проптишта (Proptisht).

Општинска единица Старово[уреди | уреди извор]

Општинската единица Старово опфаќа 8 населени места со вкупно 15.687 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Старово (Buçimas).

Општинска единица Требиње[уреди | уреди извор]

Општинската единица Требиње опфаќа 15 населени места со вкупно 2.481 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Требиње (Trebinjë).

Општинска единица Черава[уреди | уреди извор]

Општинската единица Черава опфаќа 11 населени места со вкупно 7.009 жители (2011).[3] Нејзино седиште е селото Черава (Çërravë).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]