Прејди на содржината

Високуќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Високуќи
'
Област Албанија
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Високуќи[1] или Виткуќ (албански: Vithkuq) — село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во Општина Горица од Горичката област.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед кон црквата „Свети Михаил“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „III Австроунгарска военотопографска карта — Елбасан“. 1898. Посетено на 26 април 2019. На |first= му недостасува |last= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]