Лин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лин

Lin
село
Поглед на селото со полуостровот и езерото
Поглед на селото со полуостровот и езерото
Лин is located in Албанија
Лин
Лин
Координати: 41°3′58″N 20°38′19″E / 41.06611° СГШ; 20.63861° ИГД / 41.06611; 20.63861Координати: 41°3′58″N 20°38′19″E / 41.06611° СГШ; 20.63861° ИГД / 41.06611; 20.63861
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаПоградец
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лин или Линче (албански: Lin) — село во источна Албанија, на самото Охридско Езеро. Сместено е во општината Поградец од Горичката област.

Историја[уреди | уреди извор]

Антички мозаик откриен во Лин

Лин е населен уште од метално време. Пронајдоците кои се откриени на ридовите над Лин вклучуваат остатоци од ранохристијанска византиска црква, која датира од VI век. Црквата е културен споменик на Албанија и е вклучена во списокот на УНЕСКО за заштита на Охридскиот регион на албанска страна.

Географија[уреди | уреди извор]

Лин е сместено на мал полуостров на Охридското Езеро, јужно од планинскиот превој и граничен премин Ќафасан. Оддалечено е 22 км од градот Поградец, и околу 10 км од Струга. Селото Радожда на другата страна на границата е најблиската населба до Лин.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, Лин имало 600 жители, од кои 300 Македонци христијани и 300 Албанци муслимани.

Дијалект[уреди | уреди извор]

Лин е единственото село во Албанија каде што се зборува вевчанско-радошкиот дијалект на македонскиот јазик, кој го претставуваат уште три села во Македонија: Вевчани, Радожда и Мали Влај.[1]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hendricks, P. "The Radozda-Vevcani Dialect of Macedonian". Peter De Ridder Press, 1976, p. 3.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]