Тушемишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тушемишта
населено место
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаПоградец
Општ. един.Старово
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тушемишта — село во општината Поградец од Горичката област во југоисточниот дел на Албанија.[1] Сместено е на јужниот брег на Охридското Езеро, недалеку од границата со Македонија и манастирот „Св. Наум“.

До 2015 г. било дел од општината Старово, кога е направена управна реформа и селото влегло во окрупнетата општина Поградец.[2]

Селото е познато по снимањето на филмот „Дамата од градот“ (Zonja nga qyteti).

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]