Тушемишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тушемишта
населено место
Улица во центарот на селото
Улица во центарот на селото
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаПоградец
Општ. един.Старово
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тушемишта — село во општината Поградец од Горичката област во југоисточниот дел на Албанија.[1] Сместено е на јужниот брег на Охридското Езеро, недалеку од границата со Македонија и манастирот „Св. Наум“.

До 2015 г. било дел од општината Старово, кога е направена управна реформа и селото влегло во окрупнетата општина Поградец.[2]

Крај селото се наоѓа изворишниот парк на реката Волорека, на албански позната и како Дриљон или Дрилон.

Селото е познато по снимањето на филмот „Дамата од градот“ (Zonja nga qyteti).

Историја[уреди | уреди извор]

Според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во XIX век Тушеништа било албанско христијанско село во Старовската каза.[3]

Според Божидар Видоески во Тушемишта живее македонско население.[4]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Пантелејмон“

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Location of Tushemisht
  2. Law nr. 115/2014
  3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 287. ISBN 954430424X.
  4. Видоески, Божидар (1998). Дијалектите на македонскиот јазик, том I (PDF). Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 341–342. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-20. На западниот и југозападниот брег на Охридското Езеро има три населби каде што живее македонско население - во селото Лин, на северозападниот дел покраj македонско-албанската граница, Тушемишта и Пискупија, кои се наога­ат нешто поисточно од Поградец, на јужната страна на езерото. Нешто на­селение со македонски маjчин јазик има и во градот Поградец. soft hyphen character во |quote= во положба 220 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]