Ќафасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќафасан
Поглед на Ќафасан во Албанија од македонска страна преку Охридското Езеро
Надм. вис.1.234 м
ПатЕ852
МестоАлбанија - Македонија
Карта

Ќафасан (во постари извори: Ќафасхан;[1] албански: Qafë Thanë) — граничен премин меѓу Албанија и Македонија.

Ова е крајната точка на патот Е852 (Охрид - Струга - Ќафасан) и претставува превој меѓу најјугоисточните делови на планината Јабланица и Охридското Езеро. Превојот се наоѓа на надморска височина од 1.234 метри. Најблиските населени места од албанската страна е селото Лин на истоимениот полуостров во општината Поградец од Горичката и селото Прењас во истоимената општина од Елбасанската област.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чернев, Бойчо Кралев. През в. Кръстец за Албания, - във: Войнишки сборник на шипченци 1915-1917, Редактирал Тодор Христов, София 1917, с. 141.

Координати: 41°05′24″ N; 20°36′27″ E / 41.0900° СГШ; 20.6074° ИГД / 41.0900; 20.6074