Лигураса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лигураса
Лигураса is located in Македонија
Лигураса
Лигураса
Местоположба на превојот Присад во Македонија
Надм. вис.1.152
ПатR29172
Местопомеѓу Раец и Мариово
ВенецДрен
Координати41°19′11″N 21°41′30″E / 41.31972° СГШ; 21.69167° ИГД / 41.31972; 21.69167Координати: 41°19′11″N 21°41′30″E / 41.31972° СГШ; 21.69167° ИГД / 41.31972; 21.69167

Лигурасапланински превој на надморска височина од 1.152 метри, кој ги спојува областите Раец и Мариово.[1]

Превојот е сместен на планината Дрен.

Преминот е отворен во текот на целата година, но понекогаш е тешко прооден заради калта што се создава со топењето на снегот во зимските и пролетните месеци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Група автори (2016). Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 23. ISBN 978-9989-110-90-0.