Лигураса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лигураса
Лигураса is located in Македонија
Лигураса
Лигураса
Местоположба на превојот Присад во Македонија
Надм. вис.1.152
ПатR29172
Местоположбапомеѓу Раец и Мариово
ВенецДрен
Координати41°19′11″N 21°41′30″E / 41.31972° СГШ; 21.69167° ИГД / 41.31972; 21.69167Координати: 41°19′11″N 21°41′30″E / 41.31972° СГШ; 21.69167° ИГД / 41.31972; 21.69167

Лигурасапланински превој на надморска височина од 1.152 метри, кој ги спојува областите Раец и Мариово.[1]

Превојот е сместен на планината Дрен.

Преминот е отворен во текот на целата година, но понекогаш е тешко прооден заради калта што се создава со топењето на снегот во зимските и пролетните месеци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]