Прејди на содржината

Групчин (превој)

Координати: 41°58′22.8″N 21°06′32.8″E / 41.973000° СГШ; 21.109111° ИГД / 41.973000; 21.109111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Групчин
Групчин is located in Македонија
Групчин
Групчин
Местоположба на превојот Групчин во Македонија
Надм. вис.515 м
ПатE-65
Местопомеѓу Полошката и Скопската Котлина
Венецпомеѓу Сува Гора и Жеден
Координати41°58′22.8″N 21°06′32.8″E / 41.973000° СГШ; 21.109111° ИГД / 41.973000; 21.109111

Групчинпревој во северозпадниот дел на Македонија, кој ги поврзува планините Сува Гора на југозапад и Жеден на североисток, а ги раздвојува Полошката Котлина на северозапад и Скопската Котлина на југоисток.[1] Во близина на превојот се наоѓа истоименото село.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.