Лесковица (превој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лесковица (превој)
Надм. вис.751 м
Местопомеѓу Лакавичка област и Тиквешка Котлина

Лесковица планински превој на надморска височина од 751 метар. Ги раздвојува Лакавичка област и Тиквешка Котлина.[1]. Во влизина на превојот се наоѓа истоименото село, преку кое се поврзуваат градовите Штип и Неготино.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.