Голашец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голашец
Голашец is located in Македонија
Голашец
Голашец
Местоположба на превојот Голашец во Македонија
Надм. вис.494 м
Местопомеѓу Лакавица и Струмичко-радовишка Котлина
Венецпомеѓу Серта и Смрдеш
Координати41°26′53.3″N 22°30′17.9″E / 41.448139° СГШ; 22.504972° ИГД / 41.448139; 22.504972Координати: 41°26′53.3″N 22°30′17.9″E / 41.448139° СГШ; 22.504972° ИГД / 41.448139; 22.504972

Голашецпревој во југоисточниот дел на Македонија, кој ги поврзува планините Серта на запад и Смрдеш на исток, а ги раздвојува областа Лакавица на север и Струмичко-радовишката Котлина на југ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.