Фурка (превој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фурка
Фурка is located in Македонија
Фурка
Фурка
Местоположба на превојот Барбарас во Македонија
Надм. вис.249 м
ПатR1105
Местопомеѓу Гевгелиско-валандовска Котлина и Дојранска Котлина
Венецпомеѓу Карабалија и Беласица
Координати41°16′N 21°36′E / 41.267° СГШ; 21.600° ИГД / 41.267; 21.600Координати: 41°16′N 21°36′E / 41.267° СГШ; 21.600° ИГД / 41.267; 21.600

Фуркапланински превој во југоисточниот дел на Македонија, кој ги поврзува крајните отсеци на подножјето на Беласица на исток и ридестиот предел Карабалија на запад, а ги раздвојува областа Бојмија односно Гевгелиско-валандовската котлина на север и котлината Дојран на југ.[1] Во непосредна близина на превојот се наоѓа истоименото село Фурка, според кое и тој го носи името.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.