Обел (превој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обел (превој)
Надм. вис.1291
Местопомеѓу Пијанец и Благоевград

Обелпланински превој на надморска височина од 1291 метри. Ги раздвојува Пијанец со Благоевградската област во Бугарија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.